Podsumowanie akcji #SzczepimySię na UKSW

W dniach 6-11.12.2021 na terenie Kampusu Wóycickiego z inicjatywy Samorządu Studentów UKSW działał punkt szczepień, w którym można było przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Dostępnym preparatem był produkt Comirnaty firmy Pfizer. Można było przyjąć zarówno pierwszą i trzecią dawkę szczepionki. W ciągu tych sześciu dni udało się zaszczepić trzecią dawką ponad 240 osób z naszego Uniwersytetu oraz dzielnicy Bielany, a ponad 29 przyjęło pierwszą dawkę. Jesteśmy z tego bardzo dumni!

Szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w dobie czwartej fali pandemii stanowią nieodzowne narzędzie do walki z tym patogenem. Szczepiąc się chronimy siebie przed ostrą niewydolnością oddechową (ARDS) występującą w ciężkim przebiegu COVID-19. Omawiany stan wymaga nierzadko podłączenia pacjenta do respiratora, co wiąże się z hospitalizacją na oddziale intensywnej terapii. Obecnie nasz system ochrony zdrowia boryka się dużymi brakami kadrowymi w tej dziedzinie. Brakuje zarówno pielęgniarek, jak i lekarzy anestezjologów. Przyjmując szczepionkę przyczyniamy się nie tylko do zadbania o swoje zdrowie, ale także znacząco odciążamy system, którego pomocy może potrzebować ktoś inny i to nie tylko z powodu COVID-19. Otwarcie przez Samorząd Studentów UKSW punktu szczepień na terenie Uniwersytetu było oddolną inicjatywą Zarządu, który odpowiadał na ww. opisane potrzeby w pandemii: zdrowie studentów, pracowników i mieszkańców Bielan oraz potrzebę odciążenia Systemu Ochrony Zdrowia. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do większego procentu wyszczepialności w grupach wiekowych składających się na społeczność UKSW – Wojciech J. Górski, przewodniczący komisji ds. nauki i projektów badawczych, koordynator akcji szczepień z ramienia Samorządu Studentów UKSW.

Całość odbyła się w ramach Narodowego programu #SzczepimySię organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Procedury medyczne były realizowane przez SP ZOZ Warszawa-Białołęka. Ponadto merytorycznie wspierali nas w akcji promocyjnej naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Ogólnopolskiego Programu Zwalczenia Grypy.

Szczepienie Burmistrza Bielan

We wtorek 7.12 w punkcie szczepień Samorządu Studentów UKSW przyjął swoją dawkę przypominającą Grzegorz Pietruczuk – burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany. Szczepienie wykonał prorektor ds. medycznych UKSW, prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior. Także kanclerz UKSW, lek. Tomasz Mankiewicz zaszczepił pierwszych chętnych.

Na zdjęciu od lewej: burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk oraz prorektor ds. medycznych,prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior

Burmistrz Pietruczuk wyraził swoje zaniepokojenie rosnącą ilością zakażeń na terenie Bielan i zachęcił wszystkich mieszkańców dzielnicy do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

Minister Czarnek zaszczepiony na UKSW

W czwartek, 9.12 Minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz. przyjął swoją trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 na UKSW.

Na zdjęciu: minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz., prorektor ds. medycznych, prof. dr hab. n. med. Dariusz Kosior oraz kanclerz UKSW lek. Tomasz Mankiewicz

Ponadto, z okazji przyjęcia trzeciej dawki przez Ministra Czarnka w naszym punkcie szczepień pojawił się Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Terek.

Na zdjęciu: Dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ Zbigniew Terek, Rektor UKSW dr hab. Ryszard Czekalski, prof ucz., oraz p.o. dyrektora SP ZOZ Warszawa-Białołęka dr Michał Jonczynski

Akcja DKMS i tydzień zdrowotności

W czasie trwania akcji szczepień, na obu kampusach Uczelni działały także punkty Fundacji DKMS, w których, z pomocą wolontariuszy, można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Proces rejestracji polegał na krótkiej rozmowie o stanie zdrowia, wypełnieniu formularza oraz pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Studenci UKSW – wolontariusze Fundacji DKMS

W samym punkcie szczepień, w wybrane dni można było pod okiem farmaceuty z sieci aptek Cosmedica zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz uzyskać szkolenie z prawidłowego pomiaru. Na koniec, pacjent otrzymywał dzienniczek motywujący do regularnego wykonywania pomiarów.

Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas pomiaru ciśnienia, wykonanego przez studenta kierunku lekarskiego

W czwartek, 9.12.2021 nasz punkt odwiedzili również przedstawiciele firmy Novamed, którzy zaprezentowali studentom kierunku lekarskiego WM.CM UKSW swój szeroki asortyment sprzętu diagnostycznego. Można było się dowiedzieć o różnych technologiach wykorzystywanych w produkcji membran oraz drenów wchodzących w skład stetoskopów.

Sobotnie szczepienie z rąk farmaceuty

W ostatni dzień, nasz punkt szczepień odwiedził szef Zakładu farmakologii klinicznej i toksykologii WM.CM UKSW dr n. farm. Piotr Merks. Szczepiąc pacjentów opowiadał on o technologii wykorzystywanej w produkcji szczepionek mRNA. Ponadto, udzielał rad jak dobrze znieść reakcję poszczepienną.

Na zdjęciu: student kierunku lekarskiego WM.CM UKSW oraz dr n. farm Piotr Merks

Upominki dla każdego zaszczepionego

Każdy pacjent, który przyjął szczepionkę w naszym punkcie otrzymał pakiet upominków ufundowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Cosmedica, Adamed, Boehringer Ingelheim, KRKA Polska oraz Novamed. Dziękujemy Wam za życzliwość i wparcie naszej inicjatywy!